Podjęliśmy decyzję o zleceniu budowy wymarzonego domu, mieszkania czy innego lokalu deweloperowi. Wśród wielu decyzji, jakie teraz musimy podjąć, są te zawarte w umowie deweloperskiej. Jest ona tak obszerna, że kiedy dostajemy ją do ręki, to wydaje nam się, że tutaj to już jest wszystko. Niestety nie. Zawiera całkiem sporo (więcej na ten temat umowy deweloperskiej znajdziesz tutaj), ale to przede wszystkim umowa dotycząca etapów powstawania naszego lokalu i jak on w ostateczności ma wyglądać. Na razie nie posiada on księgi wieczystej, ponieważ fizycznie nie istnieje. Zarządza nim deweloper, mimo że to my finansujemy tę inwestycję.
Jednym z zapisów, jaki musi znaleźć się w umowie deweloperskiej, jest właśnie ten, dotyczący umowy przeniesienia własności. Deweloper określa w niej dokładny termin, kiedy zostanie podpisana. Jeżeli termin nie zostanie dotrzymany, bo np. deweloper nie skończył budowy, to możemy po określonym czasie, wycofać się z umowy i ubiegać się o odszkodowanie.
Czym jest umowa przeniesienia własności?
Umowa przeniesienia własności to dosłownie przeniesienie własności na nas. Obowiązkowo jest to umowa notarialna. Na lokal, budynek, mieszkanie zostaje założona księga wieczysta, do której jesteśmy w końcu wpisani jako właściciele. Warto pamiętać, że księga wieczysta przypisana jest do nieruchomości nie do człowieka. W niej znajdziemy podstawowe dane na temat dane, które jej dotyczą. Między innymi, kto jest aktualnym właścicielem, gdzie jest położna i jaką ma powierzchnię.
Dlatego właśnie, zanim zostanie podpisana umowa przeniesienia własności, musi zostać wykonany odbiór techniczny budynku. Podczas niego dokonywany jest między innymi pomiar metrażu, który zostanie wpisany do księgi wieczystej.
Co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy przeniesienia?
Podpisując ostatecznie umowę przeniesienia własności, czy to z rynku wtórnego, czy pierwotnego (od dewelopera) warto upewnić się, że:
- Nieruchomość nie jest zadłużona.
- Razem z lokalem, umową zostają objęte uzgodnione wcześniej przynależności takie jak, miejsce postojowe, taras, balkon, piwnica, ogródek.
- W przypadku rynku pierwotnego sprzedającego obowiązuje tzw. odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Za wady techniczne, które pojawią się w ciągu 5 lat od podpisania umowy, odpowiedzialny jest deweloper.
Dodatkowe koszty umowy przeniesienia własności.
Umowa przeniesienia własności jest związana z kosztami samej umowy, jak i dodatkowo zapłacimy za utworzenie księgi wieczystej i wpisów notarialnych. Stawki za nie są ustalone odgórnie w rozporządzeniu wydanym przez Ministra Sprawiedliwości.